Przygotowanie środowiska programistycznego R i RStudio – część 1.

Słowem wstępu

Przed przystąpieniem do programowania należy w odpowiedni sposób przygotować środowisko programistyczne. Innymi słowy, musimy zorganizować swój warsztat pracy. Potrzebne będą nam:

 • silnik języka R – środowisko darmowego języka R dla obliczeń statystycznych i ich graficznej wizualizacji.
  Strona internetowa projektu – https://www.r-project.org
  Piki instalacyjne w zależności od posiadanego systemu – https://www.r-project.org/bin
 • repozytorium dodatkowych bibliotek i dokumentacji – oficjalna lokalizacja, w której znajdziesz spis wszystkich dostępnych pakietów i ich dokumentacja – https://cran.r-project.org/web/packages/available_packages_by_name.html
 • Przydatne poradniki i instrukcje – https://cran.r-project.org/manuals.html
 • RStudio – oprogramowanie ułatwiające codzienną pracę z R. Nie jest wymagane, jednak sam się przekonasz, że warto je posiadać. (To tak jak z pisaniem książki – możesz napisać ją w notatniku, a możesz ją napisać w takim oprogramowaniu jak Microsoft Word – wybór narzędzia w którym będziesz programował zależy wyłącznie od Ciebie). Zawiera przyjazny interfejs użytkownika, kolorowanie składni, wygodne przeglądanie wartości zmiennych, możliwość wersjonowania kodu itd.
  Strona domowa – https://www.rstudio.com/products/rstudio/
  Pliki instalacyjne – dla potrzeb deweloperskich wystarczy oprogramowanie w wersji Desktop – https://www.rstudio.com/products/rstudio/#Desktop

Pierwsze kroki

Sama instalacja jest prosta, ale co ważniejsze – bardzo dobrze udokumentowana. Wierzę, że nie powinno być problemu z tym etapem, w razie kłopotów zapraszam do komentowania tego wpisu.

Pierwsze instrukcje w R

Naszą przygodę z R możemy rozpocząć wchodząc w konsolę systemową (dla Windows – wiersz poleceń – wciskamy skrót klawiszowy: Windows + R a następnie – wpisujemy cmd i klikamy OK). Następnie wpisujemy po prostu literkę R i wduszamy klawisz [ENTER]. W tej chwili możemy zacząć wykonywać pierwsze instrukcje.
Możesz spróbować wpisać 2+2 a następnie [ENTER] tak jak na obrazku poniżej:

Jak łatwo się domyślić taki sposób programowania nie należy do najwygodniejszych. W tym miejscu R ujawnia swoją pierwszą ważną cechę – jest on językiem interpretowanym, czyli takim, gdzie wprowadzane instrukcje są interpretowane w miejscu wpisywania kodu oraz natychmiast wykonywane.

Jak przystało na początki z programowaniem – przywitajmy cały świat za pośrednictwem konsoli wyświetlając stosowny komunikat. Wpisz poniższą instrukcję (po znaku zachęty “>” – to taki znak, po którym oprogramowanie oczekuje na Twoje instrukcje):

print(Hello World!")

Sprawdź efekt w konsoli.

Wbudowany edytor R

Środowisko R oferuje nam swój własny edytor plików. O jego funkcjonalności możemy powiedzieć w sumie tyle, że po prostu jest 🙂 To zwykły graficzny edytor tekstu, wyglądem przypominający prosty notatnik. Odszukaj plik Rgui.exe w ścieżce gdzie zainstalowano R, u mnie jest to: D:\R\R-3.4.1\bin\x64 .

Możesz tu wykonać te same instrukcje co powyżej.

RStudio

Nadszedł czas na wykorzystanie prawdziwego narzędzia do programowania 🙂 Można je dostosować do swoich potrzeb, zmienić kolorystykę zmienić rozmiar obszaru roboczego i wiele, wiele innych.

Jak widać na powyższym obrazku, taki widok jest zupełnie inny niż poprzednio przytaczane zrzuty ekranowe.

Napiszmy kilka linijek prostego kodu. W skrypcie tworzymy dwie zmienne – “a” i “b” przypisując im kolejno wartości 2 i 3. W kolejnym kroku tworzymy zmienną “suma”, do której dodajemy obydwie zmienne. Wynik wyświetlamy na ekranie.
Przed uruchomieniem skryptu należy go zapisać w dowolnej lokalizacji pamiętając, by nadać plikowi rozszerzenie .R

a <- 2
b <- 3
suma <- a+b
print(suma)

następnie klikamy przycisk “SOURCE” co spowoduje, że nasz kod zostanie wykonany w całości (uwzględniając wszystkie instrukcje).
Możemy uruchamiać także kod linijka po linijce, wówczas ustawiamy kursor w danej linii i klikając przycisk “RUN”.

 

 

Opublikowany w R

Dodaj komentarz